Zjazd Techniczny Krótkofalowców

6-8 września 2024 - Burzenin

Wykłady

Tegoroczny Zjazd odbędzie się pod hasłem szeroko pojętych emisji cyfrowych. Począwszy od klasycznych RTTY i PSK, przez FT8, a kończąc na coraz popularniejszych systemach DMR czy Fusion.

Planujemy zarówno wykłady dla początkujących z cyklu „wszystko co chcielibyście wiedzieć o …, ale boicie się o to zapytać”, jak i fachowe pozycje dla wtajemniczonych.

Szczegółowy program już wkrótce.

Zróbmy sobie przemiennik DMR, lub najlepiej wielomodowy - Adam SQ7LRX

Te dwugodzinne warsztaty dla konstruktorów, pozwolą nam zagłębić się w tajniki działania cyfrowego przemiennika radioamatorskiego.
Przy użyciu wolnego (FOSS) oprogramowania i sprzętu DIY (zrób to sam), zaprojektujemy, wykonamy i uruchomimy przemiennik DMR, a jeśli czas pozwoli, zmienimy go w cyfrowy przemiennik wielo-modowy, który sam rozpoznaje emisję i działa jednocześnie w systemach DMR, D-STAR, Yaesu Fusion® a nawet obsługuje sygnały analogowe (F3E).

Czytaj więcej...

Mój Radiotelefon DMR z Adamem SQ7LRX

Uwaga, wykład dla początkujących (i nie tylko)!

Podczas godzinnego spotkania dowiesz się jak działa Twój radiotelefon DMR, co to są amatorskie sieci DMR (takie jak Brandmeister i DMRPlus) i jak z nich skorzystać oraz jak pracować w simpleksie, bez użycia infrastruktury. Omówimy najważniejsze zagadnienia związane ze standardem DMR - takie jak szczeliny czasowe, grupy rozmówne, DMR ID i wiadomości tekstowe - oraz jak ustawić radiotelefon, aby się z niego wygodnie korzystało.

Wszyscy mają balon, mam i ja!

Kluby SP5WWL i SP5YAM od kilku lat działają w ramach wspólnej inicjatywy popularyzowania techniki, a szczególnie radiokomunikacji pod nazwa wstratosfere.pl. W sobotę po południu ok. godziny 18 w czasie Zjazdu w Burzeninie planujemy wypuszczenie balonu stratosferycznego napełnionego helem, który uniesie tracker nadający w pasmie 70 cm emisjami APRS/RTTY/4FSK oraz nadajnik SSTV pracujący w pasmie 2 m.
Sledzenie lotu balonu będzie możliwe poprzez odbiór i dekodowanie sygnałów z trackera, np. za pomocą urządzeń TRX z obsługą APRS lub komputera z oprogramowaniem dekodującym poszczególne emisje. Mogę to być, np. direwolf dla APRS, dl-fldigi dla RTTY czy Horusgui dla 4FSK.
Emisja SSTV nadawane będą zdjęcia ze zjazdu - taki fotoreportaż zjazdowy nadawany ze stratosfery.

Czytaj więcej...

Młodych nie interesuje radio? NIEPRAWDA!

Kolejny temat prelekcji, Tym razem Wojtek SQ9PBS:
Młodych nie interesuje radio, bo przecież mają skype i komórki zresztą oni tylko grają w gry.
Nawet jakby jakiś był zainteresowany to skąd ja niby mam wziąć materiały do szkolenia?
No i poza tym nie ma gdzie, nie ma jak i nie ma za co.
NIEPRAWDA!

Czytaj więcej...

Ogłaszamy pierwszego prelegenta! Marcin SP5XMI znany również jako SP OJCIEC

Emisje cyfrowe nie bez powodu mają opinię trudnych dla starszego pokolenia krótkofalowców, traktowane są często jako przywilej młodszych wiekiem.
Przedstawię niespodzianki i pułapki, na które napotyka krótkofalowiec, któremu pierwszą licencję mogła wydać jeszcze Państwowa Inspekcja Radiowa.

Omówię pracę emisjami cyfrowymi, od podstaw, aż po nowoczesne emisje do słabych sygnałów na falach krótkich.

Czytaj więcej...

Sponsorzy edycji 2023

tmeeu blue sm       hrs

 

Burzenin       RadioHobby

RFlabo        CODIS